Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je rozhodnuto! Kraj dokončí rozestavěný domov pro seniory

27. 10. 2009

Na 160 milionů vyjde středočeskou krajskou kasu dostavba možná nejdražšího domova důchodců v republice

Uhlířské Janovice/ Středočeský kraj dokončí za své peníze nedostavěný domov pro seniory v Uhlířských Janovicích, který předchozí krajské vedení nabízelo k odprodeji. Rozhodli o tom krajští zastupitelé na svém zasedání dvanáctého října letošního roku.


„Zastupitelstvo schválilo vypsání soutěže na vypracování prováděcí dokumentace a zároveň i zařazení dostavby domova pro seniory v Uhlířských Janovicích do plánu investic pro rok 2010,“ uvedla náměstkyně středočeského hejtmana Zuzana Moravčíková.

ObrazekPodle radní pro sociální věci Zuzany Jentschke Stöcklové bude dostavba budovy stát včetně DPH sto šedesát milionů korun. Rozestavěný objekt domova důchodců na okraji Uhlířských Janovic je už téměř deset let noční můrou města i středočeského hejtmanství. Stavba byla zahájena na pozemcích darovaných městem již v roce 2000.


„V roce 2001 byla hrubá stavba kvůli nesrovnalostem v čerpání finančních prostředků a stavebním závadám zastavena. Do té doby spolykala více než sto milionů korun a v této souvislosti bylo podáno i trestní oznámení na firmu, která stavbu prováděla. Finanční nesrovnalosti činily více než čtyřicet milionů korun,“ připomněla v únoru letošního roku Hana Horváthová ze Zruče nad Sázavou, v roce 2001 krajská zastupitelka za okres Kutná Hora.

Později byla stavba převedena z okresního úřadu na Středočeský kraj. Ten nechal zpracovat nový projekt, který mimo jiné předpokládal zvýšení kapacity lůžek, ale zároveň studie ukázala, že je třeba ještě nejméně 100 milionů korun na dostavbu objektu. Prodlužováním rozhodnutí o osudu stavby vznikaly Kraji samozřejmě další náklady, jenom hlídání objektu před vandaly spolklo ročně více než milion korun. Podle ČTK hejtman Rath konstatoval, že půjde o jeden z nejdražších domovů pro seniory v Česku. Stavba by podle něj mohla být dokončena v polovině roku 2011.