Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kutná Hora: naděje na lepší nemocnici

23. 4. 2009


Privatizace, která se moc nepovedla. To je kutnohorská nemocnice.

V těchto dnech se koná jednání představitelů Kutné Hory a Středočeského kraje, které by to mělo změnit. Pokud se nic nezkomplikuje, od prvního července by kutnohorská nemocnice mohla mít nového vlastníka a naději na zlepšení.


Lidé v Kutné Hoře se však stále bojí, aby zde neskončila akutní lékařské péče. Z nemocnice odešlo několik klíčových lékařů a od prvního dubnového dne se v nemocnici neoperovalo. "To trvalo jen čtrnáct dní. Akutní krize je už zažehnaná," sdělil s úlevou nový jednatel kutnohorské nemocnice Martin Suchánek.


Bylo na čase, což potvrdil i ředitel sousední kolínské nemocnice Petr Chudomel. "V poslední době jsme měli víc pacientů z Kutnohorska než jindy. Na různých odděleních, hlavně na chirurgii, ortopedii a traumatologii," řekl Chudomel.


Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Zdeněk Seidl potvrdil, že Středočeský kraj nabídl bezúplatný převod nemocnice. "Jsme ochotni převzít veškerý movitý a nemovitý majetek nemocnice a zabezpečíme v ní plnohodnotnou zdravotní péči," slibuje Seidl.


Nemocnice je zanedbaná. Když ji v devadesátých letech převzali zástupci města z obavy, že o ni přijdou a stane se z ní léčebna pro dlouhodobě nemocné, netušili, že budou mít peníze jen na provoz a ne na změny k lepšímu. Příspěvek pětadvacet milionů ročně nestačil a zařízení se zadlužovalo. V roce 2007 získala za jeden milion korun stoprocentní podíl ve společnosti, která provozovala nemocnici, firma Medistyl Pharma. Veškerý movitý a nemovitý majetek zůstal ve vlastnictví města. Jednatel společnosti Jaroslav Řehák tvrdí, že převzal provoz s dluhy i pohledávkami. Navíc zaplatil nájem na deset let dopředu. Dohromady to prý dělalo kolem patnácti milionů korun.


Začátkem roku Medistyl - Pharma smlouvu vypověděla. Prý byla od počátku neplatná.