Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kutnohorská nemocnice dočasně pozastavila operace

3. 4. 2009

Kutná Hora 1. dubna (ČTK) - Městská nemocnice v Kutné Hoře dnes dočasně pozastavila operace. Důvodem je odchod primáře a dvou lékařů anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Ambulance fungují dál, akutní případy se převážejí na operaci do Kolína nebo Čáslavi, řekl ČTK jednatel nemocnice Martin Suchánek.

Odchod lékařů byl reakcí na rozhodnutí zastupitelů, kteří dali vedení města mandát jednat o převodu zdravotnického zařízení pod Středočeský kraj. Lékaři se kvůli tomu obávali o svou budoucnost. Kromě primáře ARO a jeho dvou podřízených z nemocnice odešel také primář chirurgie. Zdůvodnili to tím, že v případě převedení nemocnice pod kraj prý nejsou schopni garantovat rozsah péče, který poskytovali.

Podle Suchánka je oddělení chirurgie stabilizované, s výjimkou primáře tam zůstal kompletní tým lékařů. Na ARO je situace horší a vedení nemocnice nyní jedná s potenciálními uchazeči o místa na tomto oddělení. "Služby máme zajištěny s pomocí externích anesteziologů," dodal Suchánek.

Kutnohorská nemocnice zaměstnává 275 lidí a má 219 lůžek v oborech chirurgie, interna, gynekologie, JIP a v léčebně dlouhodobě nemocných. Do začátku března ji provozovala společnost Medistyl-Pharma, která měla také zájem o její koupi. Na začátku roku ale městu nabídl Středočeský kraj, že zdravotnické zařízení převezme. Medistyl-Pharma se kvůli tomu začala obávat o další podnikání v Kutné Hoře a nemocnici městu vrátila.

Středočeský kraj by chtěl kutnohorskou nemocnici převést pod své zařízení v Kolíně. Hejtman David Rath nedávno řekl, že by chtěli v Kutné Hoře udržet základní spektrum akutních oborů, tedy menší akutní internu, menší akutní chirurgii se zaměřením především na jednodenní chirurgii a s největší pravděpodobností menší oddělení jednodenní chirurgie pro oblast gynekologie. Těžištěm má být zajištění následné péče pro kolínskou a kutnohorskou nemocnici.