Jdi na obsah Jdi na menu
 


Milan Urban: Vztahy s Rathem nejsou nevraživé

20. 4. 2009

Střední Čechy - Ne hejtman David Rath, ale bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban nejspíš povede sociální demokraty do plánovaných předčasných voleb do Sněmovny. Než ale voliči na podzim k urnám přijdou, musí lídra kandidátky potvrdit členové strany v okresech a poslední slovo bude mít krajská konference středočeské ČSSD.


Urban se střetu s Rathem neobává. „Naše vztahy s Davidem Rathem nejsou nevraživé. Čili nečekám nějaký dramatický souboj o post lídra ve Středočeském kraji,“ poznamenal Milan Urban.

* Předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš by vás rád viděl jako jedničku kandidátky podzimních sněmovních voleb. Stojíte o to?

Budu se ucházet o post lídra ve středních Čechách. Nejdřív o tom alemusí jednat nominační konference, které budou ve všech 12 okresech, a potom v polovině června bude krajská konference, která rozhodne.

* ODS proti vámmožná postaví bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla. Jaký je to pro vás soupeř?

Já nevím, jestli bude jedničkou Petr Bendl. V každém případě to může být zajímavý souboj, v dobrém slova smyslu. Já si myslím, že mohu nabídnout opatření na řešení hospodářské krize, tedy na zachování pracovních míst, připravíme v kraji také investice do dopravy a průmyslu.

* V čem si myslíte, že bude Petr Bendl jiný protikandidát než Vlastimil Tlustý, který byl jedničkou občanských demokratů ve volbách v roce 2006?

Zdá se mi, že v dobách volebního střetu s Vlastimilem Tlustým měla Občanská demokratická strana nějaký program, a teď mám pocit, že žádný nemá. Doufám, že se nesníží pouze k nějaké negativní kampani. Nechtěl bych takovou kampaň vést, spíš bych chtěl předložit návrhy, jak problémy v kraji řešit. Jestli to bude souboj programů, tak na to se velmi těším.

* Negativní kampaň se vedla loni před podzimními krajskými volbami. Útočilo se ale hlavně na ODS... Čekáte, že to teď budou chtít „oplatit“?

Nevím, jaká je strategie ODS. Přál bych si, aby to byla kampaň, která předloží návrhy, jak si poradit s problémy lidí v regionu. A hlavně ty návrhy musí být konkrétní, aby si lidé mohli po volbách ověřit, že se plní.

* Máte už představu o kampani?

Uvidíme, jestli bude ustanovena vláda, jestli Sněmovna zkrátí volební období, a teprve poté je možné zahájit kampaň.

* Pro někoho bylo překvapující, že jedničkou voleb nebude současný hejtman David Rath, který vyhrál ČSSD volby do krajského zastupitelstva. Nečekal jste, že před vámi dostane přednost?

Jak jsem řekl, musí rozhodnout krajská konference. Naše vztahy s Davidem Rathem nejsou nevraživé. Čili nečekám nějaký dramatický souboj o post lídra ve Středočeském kraji.

* Ve sněmovních volbách před třemi lety předstihla ODS sociální demokraty v kraji zhruba o devět procent. Myslíte si, že letos máte šanci vyhrát?

Když se podíváme na celostátní preference, tak ty se promítnou i ve volbách do Sněmovny v krajích. Samozřejmě nemůžeme dělat chyby, musíme se jich vyvarovat, protože nikdo není neomylný. Ale sociální demokracie má velkou šanci vyhrát.

* Sice se to při krajských volbách neprojevilo, ale střední Čechy jsou tradičně „modrým“ krajem, tedy regionem s velkým množstvím voličů ODS. Přesto si věříte?

Ano, naším jediným cílem je vyhrát volby.