Jdi na obsah Jdi na menu
 


Místopředseda ČSSD: Prosadíme šrotovné, a také snížení daně na šest procent

31. 3. 2009

My trváme na všech patnácti bodech, protože jsme je předložili jako promyšlené návrhy, které by měly řešit situaci občanů a částečně i situaci ve výrobní sféře v době krize.

* Budete tedy prosazovat i snížení DPH u potravin, léků a bydlení z devíti na šest procent?

Zcela určitě.

* Chcete prosadit i šrotovné. V jaké výši?

Státní příspěvek by měl být až do 2000 eur. Příznivý dopad šrotovného už prověřilo třináct unijních států. Prokázalo se, že díky němu se výrazně zvýšil prodej automobilů, na Slovensku se za první dva týdny prodalo 22 tisíc osobních vozů. V Česku by to znamenalo práci pro lidi nejen v automobilkách, ale také v dalších 70 firmách, které pro ně vyrábějí komponenty. 
Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jistě ale také víte, že na Slovensku zkolabovalo vyplácení tohoto příspěvku a mnozí lidé se tak ocitli bez auta, které nechali sešrotovat, ale také bez peněz.

To je určitě jen dočasná situace. Je nepochybné, že ani stát nebude na tomto opatření tratit. Jemu se totiž téměř sto procent příspěvku vrátí na dani z přidané hodnoty.

* Najdete ve sněmovně potřebné hlasy například pro zavedení progresivního zdanění, zvýšení slevy na zaměstnance o 3600 korun ročně či výplatu 13. důchodu?

My předložíme všechno a pokud neprojde balíček jako celek, budeme návrhy předkládat jednotlivě. A přidáme i další, protože krize je tady a my musíme hledat řešení hlavně na pokles propadu výrobních zakázek.

* Co by mělo projít určitě, aby to občané hned pocítili na svých peněženkách?

Šrotovné, prodloužení lhůty proplácení podpory v nezaměstnanosti o měsíc na 80 procent platu, při rekvalifikaci na 90 procent, a snížení DPH z devíti na šest procent.

* V úterý sněmovna projedná i návrh na plošné zrušení zdravotních poplatků. Jak to dopadne?

Buď se podaří rozšířit skupinu osvobozených lidí o seniory, nebo se poplatky zruší úplně.

* Co preferuje vaše strana?

Trváme na plošném zrušení. Pokud to neprojde v úterý, prosadíme to příště nebo po volbách.