Jdi na obsah Jdi na menu
 


Několik čistíren odpadních vod v Čáslavi nahradila jedna centrální

11. 4. 2009

11.4.2009 Kutnohorský deník str. 3 Kutnohorsko

Čáslav/ Světový den vody připadá už od roku 1992 na 22. březen. Setkání k této příležitosti uspořádala Vodohospodářská společnost Vrchlice - Maleč Kutná Hora v Čáslavi. Po kutnohorském vodovodu, jemuž se den vody věnoval vloni, se tématem oslav tentokrát stala kanalizace v Čáslavi. Akanalizace je pochopitelně úzce spjata s i s čištěním odpadních vod.
„Pokud nás technika poslechne tak, jak od ní očekáváme, zhlédneme film mapující historii kanalizace v Čáslavi,“ uvedl Josef Voda z kutnohorské countryové skupiny Brzdaři originálně oficiální část setkání.


Prostřednictvím dataprojektoru se pak návštěvníci seznámili s kompletním příběhem čáslavské kanalizace, sahajícím z dávnověku až do žhavé současnosti.
Dozvěděli se tak třeba, že kanalizace se v Čáslavi začala stavět v roce 1937 podle projektu Vladimíra Chmelíka z roku 1931.

Postupně na území města vyrostlo hned několik čistíren odpadních vod, než došlo na začátku devadesátých let k zásadnímu rozhodnutí. Z iniciativy města se začalo jednat o výstavbě centrální čistírny. Stavba byla zahájena v roce 1994. O dva roky později provoz slavnostně odstartoval ministr zemědělství Josef Lux.


Setkání v čáslavské restauraci V Pivovaru si vedle vrcholných představitelů vodohospodářské firmy nenechaly ujít ani osobnosti politického světa, jako náměstkyně hejtmana Zuzana Moravčíková a místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad.
K poslechu a dokonce i tanci zahráli již zmínění Brzdaři.

Foto popis| Setkání v čáslavské restauraci V Pivovaru si vedle vrcholných představitelů i řadových zaměstnanců Vodohospodářské společnosti Vrchlice - Maleč nenechaly ujít ani osobnosti politické scény, jako náměstkyně hejtmana Zuzana Moravčíková (vlevo) a místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad.