Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otvírá se Jezuitská kolej

15. 4. 2009

 

Středočeské město Kutná Hora dnes otevře své centrum moderního a současného umění v rekonstruovaném prostoru bývalé Jezuitské koleje. České muzeum výtvarných umění v Praze zde představí své bohaté sbírky.

 

Obrazek


Bývalá Jezuitská kolej v Kutné Hoře bude fungovat jako velkoryse koncipované kulturní centrum - Centrum umění Kutná Hora, postavené na dialogu stálých i proměnných expozic, pracujících s hmotnými artefakty a komplexem celého spektra živých kulturních aktivit. Dosud byla kolej v rekonstrukci Českým muzeem výtvarných umění v Praze.

Vloni v prosinci představil hejtman David Rath záměr založit zde novou vysokou školu. Jedním ze sídel Středočeské univerzity, která má vzniknout do dvou let, by měla být právě Jezuitská kolej, kde by se studovaly dějiny umění a restaurátorství. Kolej by měla sloužit i jako rektorát školy a místo, kde se budou konat promoce a jiné reprezentativní akademické akce. Rath se vyjádřil o koexistenci Středočeské univerzity a Centra umění Kutná Hora v Jezuitské koleji jako o “symbióze“ těchto dvou kulturně-vzdělávacích institucí. “Kutnohorské Hradčany“ Záměr jezuitských stavitelů naznačit v Kutné Hoře “královskou cestu“ od chrámu sv. Barbory k Vlašskému dvoru podobnou té, která v Praze spojuje Klementinum s Pražským hradem, vedl k vytvoření galerie soch na mostě před Jezuitskou kolejí. Autorem galerie - s výjimkou pozdějšího Jana Nepomuckého - byl František Baugut, který vložil do kamene svou představu dvanácti jezuitských světců, mj. Ignáce z Loyoly, Františka Xaverského a svatého Václava.