Jdi na obsah Jdi na menu
 

Jsou cesty do pekel dlážděny alespoň dobrými úmysly?

4. 12. 2007

29.11.2007

 

 

 

Jsou cesty do pekel dlážděny alespoň dobrými úmysly?

 

 

Po shlédnutí Otázek Václava Moravce, kde hovořil předseda nejsilnější vládní stany o tom jak se snaží zlepšit životní standardy nejen podnikatelů, ale i ostatních bych rád rozebral do důsledku jeho slova a postavil vedle sebe tyto sliby a nástroje jimiž mají být dosaženy vytyčené cíle. Odhlédněme tedy na chvíli od nejnovějších afér sociálně slabých ze Vsetína či ukazování jedniček a kopání do auta reprezentativního premiéra a podívejme se, jak naše starostlivá vláda zohledňuje i skupiny obyvatel, které nemají miliony na účtech, nejsou manažery či  představiteli mezinárodních korporací, zkrátka 98% populace.

Zaostřeme pohled  na ty tisíce doktorů, desetitisíce zdravotních sestřiček, statisíce pracovníků v těžkém průmyslu a miliony penzistů. Předpokládejme, že čtenáři tohoto článku jsou inteligentní mladí lidé, jenž se nedají omámit propagovanými kvazireformami governmentu připomínajícími reklamu na levný prací prášek a vidí podstatu této nové modré kulturní revoluce po česku. Vidí, že utilitární, oduševnělé postuláty, které jako by z oka vypadly spotu na nováckou pojišťovnu štěstí,  jsou jen pouhými triky.

Na příkladu podpory rodiny a penzistů bych rád ukázal pokrytectví ve slovech a následně i činech snažící se zakrýt ekonomický fundamentalizmus tak typický pro doktrínu ODS vedoucí téměř k ekonomickému kolapsu, který si nic nezadá s tím mexickým.

Občanská demokratická strana šaronovsky akcentuje podporu rodiny. Jak s tím ale koresponduje protiústavní zavedení poplatků u lékaře pro děti do 15 let či snížení porodného z 17 760Kč na 15 000? Neumím si představit výraznější atak na samotný institut rodiny, než právě toto. Podle dokumentů veřejně přístupných na internetových stránkách občanských demokratů ušetří průměrná rodina 494Kč. Entusiasmus není ale na místě. Doprava, potraviny a služby podraží. Na rok 2008 je předpokládaná inflace největší od roku 1998. Je to právě převedení nevinných vět do praxe typu: nepřímé daně netrestají občany za pracovní aktivitu, zvyšme podíl nepřímých daní a snižme podíl přímých. Co to ale znamená v praxi? Co se za těmito slovy skrývá? Středně příjmová rodina logicky nejvíce utratí za výše zmíněné komodity a tudíž manipulace se sazbami je zaměřena PROTI ní. Každý sám si musí odpovědět na otázku, zda je zrušení společného zdanění manželů krokem k posílení rodiny, nebo jejímu rozkolu. V neposlední řadě nepochopitelné, prý ekologické zvyšování cen plynu v některých regionech až o rekordních dvacet procent také zatíží naše peněženky.

Velice mě také zaujala cesta, která by  ráda zlepšila a posílila pozici důchodců. Já bych také chtěl, aby se moje drahá babička měla lépe, nicméně nedomnívám se, že odpuštění od zdanění výdělků až do výše 364 tisíc korun je ten správný lék. To je krásná vize, ale rád bych viděl ještě alespoň jednoho rentiéra, kromě prezidenta ČR, který má takové příjmy. Na druhé straně za léky, za něž dnes utrácí tisíce a tisíce ročně, budou nuceni obětovat desetitisíce. Zkrátka je lepší být zdravý a bohatý, než nemocný, chudý a dnes i starý. Také zavedení individuálních účtů ve zdravotnictví je jen dalším z kroků, který nezadluží jen samotného zdecimovaného jedince, ale jeho případného pozůstalého, na něhož pravděpodobně deficity konta přejdou. To povede ke stavu generačnímu rozkolu a k ještě větší antipatii vůči nim. Nemluvě o privatizaci nemocnic, po níž zde zůstanou jen oční kliniky, plastické chirurgie a jiné dobře placené lukrativní specializace, a z našich měst vymizí finančně nelukrativní, ale o to více důležité interny, geriatrie, apod.

Nenechme si proto vnutit jakékoli změny a snažme se vidět tu pravou podstatu, o které se z pochopitelných důvodů nemluví! Nepodléhejme iluzi těch nečistších záměrů vlády! Viďme odkud vítr vane! Jen my můžeme odvrátit toto ekonomické Wannsee.     

 

                                                         Jan Soška

                                                předseda MSD Čáslav