Jdi na obsah Jdi na menu
 

Očima Zuzany Moravčíkové – Co se děje kolem naší nemocnice

28. 4. 2009Kutná Hora 28. 4. 2009 – Jako krajská zastupitelka zvolená za Kutnou Horu jsem si v pátečním Kutnohorském deníku přečetla článek „Lidé vyjadřují svým podpisem obavy o budoucnost nemocnice“. Kutnou Horou údajně koluje petice, která varuje zastupitele před převodem kutnohorské nemocnice do vlastnictví Středočeského kraje. 

Prof. Zdenk Seidl

ObrazekParadoxem je to, že článek byl otisknut po jednání zástupců Města Kutné Hory, zástupců Středočeského kraje a zástupců obou nemocnic, kdy náměstek Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc. jasně vyjádřil zájem Středočeského kraje zachovat zdravotní péči v kutnohorské nemocnici ve stávajícím rozsahu. Ujistil všechny přítomné, že kraj nehodlá z naší nemocnice udělat LDN pro kolínské pacienty. Upozornil však na nutnost stabilizace personálu v nemocnici, což musí zajistit vedení kutnohorské nemocnice. Personálně posílit kutnohorskou nemocnici nemůže ani Středočeský kraj ani Oblastní nemocnice Kolín, a.s.

Je třeba si uvědomit, že Středočeský kraj učinil Městu Kutná Hora nabídku, která se už nebude opakovat. Buď ji město využije nebo nikoliv. Středočeský kraj nemůže v době, kdy v kutnohorské nemocnici chybí lékaři, garantovat plnohodnotnou zdravotní péči. Jistě bude určitou dobu trvat, než se podaří nahradit lékaře, kteří odešli. Mrzí mě, že pod peticí jsou podepsáni MUDr. Havlovic a Ing. Suchánek, kteří se jednání dne 21. 4. 2009 zúčastnili. Rozumím tomu, že při návštěvě zdravotnického zařízení petici podepíše občan, který nemá relevantní informace. Nechápu však, jak petici může podepsat Ing. Suchánek, který se stal rozhodnutím rady města jednatelem společnosti Nemocnice Kutná Hora s.r.o., přičemž zastupitelstvo města přijalo usnesení o záměru převodu nemovitého a movitého majetku nemocnice do vlastnictví Středočeského kraje. Jeho povinností je dělat vše pro splnění přijatého usnesení nebo připravit pro vedení města a zastupitele jinou variantu řešení – pronájem nebo prodej soukromému subjektu nebo provozování nemocnice Městem Kutná Hora prostřednictvím své příspěvkové organizace. V tomto případě je však nutné uvést i dopady na městský rozpočet. Musím zkonstatovat, že výše uvedené varianty s výjimkou prodeje soukromému subjektu si Město Kutná Hora již neúspěšně vyzkoušelo. Cílem středočeské sociální demokracie je zachovat kutnohorskou nemocnici ve formě neziskové organizace, obdobně jako všechny oblastní nemocnice v kraji. Z jednání dále vyplynulo zřízení pracovní komise, která má během 3 týdnů předložit speciální lékařskou vizi, jejíž výsledkem bude návrh chodu nemocnice.

Povinností jednatele Kutnohorské nemocnice je především občany uklidnit. Všichni z médií víme, že situace v naší nemocnici není dobrá a je nutné pro její zachování udělat maximum. Zázračný recept však neexistuje a bude to jistě běh na dlouhou trať.